Навигатор сайта (путь к странице)
Меню
Погода
Статистика
УРОК № 1 Тема. Фізичні та хімічні властивості кислот |
Вівторок, 16 грудня 2014, 08:12 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мета: ознайомити учнів з фізичними й хімічними властивостями кислот; розширити знання учнів про реакції заміщення й обміну на прикладі хімічних властивостей кислот, їх взаємодії з металами, основними оксидами, основами й солями; розвивати навички складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей кислот; виховувати витримку, силу волі, креативність. Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форми роботи: розповідь учителя, демонстраційний експеримент, лабораторні досліди, робота з опорною схемою. Міжпредметні зв’язки: хімія, світова література, основи здоров’я.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, хімічні реактиви. ХІД УРОКУ І. Організація класу
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів , актуалізація опорних знань
На початку уроку я хочу прочитати вам уривок з твору Л. Керрола «Аліса в Країні чудес»: «За кілька кроків від неї сидів на гілці Чеширський кіт. - Скажіть, будь ласка, куди мені звідси йти? - А куди ти хочеш потрапити?–спитав кіт у відповідь. - Мені все одно…– сказала Аліса. - Тоді все одно куди йти, - зауважив кіт». Питання до класу: « Що хоче сказати цим кіт Алісі та навіщо я прочитала ці слова на самому початку уроку?» (відповідь учнів) Учитель. Так, правильно, потрібно знати мету своєї роботи. І сьогодні на уроці ми будемо вчитися спостерігати і робити висновки. Ці вміння потрібні в житті кожної людини. Для нас спостерігати – це не просто помічати, адже спостереження – перший етап людського пізнання. Тому постарайтеся сьогодні хоча б подумки, а іноді й уголос, починати свою відповідь словами: «А от я помітив…». На попередніх уроках ми познайомилися з фізичними й хімічними властивостями оксидів. - Які ключові слова характеризують хімічні властивості оксидів?
(Оо: КВКо; Ко: ОВОо. Основні оксиди реагують з кислотами, водою, кислотними оксидами; кислотні оксиди—з основами(лугами), водою, основними оксидами) –У таблиці 1 розставте знак «плюс» там, де реакція можлива, виходячи з властивостей оксидів. Взаємозв’язок між класами неорганічних сполук. ІІІ. Вивчення нового матеріалу 1. Фізичні властивості кислот
1) Демонстрація кислот
Учні складають таблицю:
Таблиця 2
2. Хімічні властивості кислот Отже, більшість відомих кислот — це водні розчини. Без води їх властивості змінюються. Наприклад, безводна сульфатна кислота не взаємодіє із залізом, що дозволяє перевозити її в сталевих цистернах. А розчин цієї кислоти розчинить цистерну дорогою. Безводна хлоридна кислота — це газ гідроген-хлорид. А в разі розчинення у воді — це хлоридна кислота, що входить до складу шлункового соку. Вивчення хімічних властивостей кислот ми проведемо за опорною схемою: Кислоти: і+МОСОо (кислоти діють на індикатори; взаємодіють з металлами, основами, солями, основними оксидами) Для проведення цієї лабораторної роботи ми використаємо пластинку для мікрометоду. Акуратно капаємо в перший ряд по дві краплі хлоридної кислоти, у другий ряд — по дві краплі сульфатної кислоти. Далі в перше заглиблення з кислотами додаємо одну краплю метилового оранжевого, у друге — одну краплю лакмусу, у третє — одну краплю фенолфталеїну.
Висновок. У розчинах кислот метиловий оранжевий набуває рожевого забарвлення, лакмус — червоного. Отже, розчини кислот можна визначити з допомогою індикатора метилоранжу або лакмусу. Розглянемо, як узаємодіють кислоти з металами.
Для експерименту в три пробірки наливаємо хлоридну кислоту; у першу додаємо шматочки мідного дроту, у другу - гранули цинку, у третю - магнієву стружку. Це пов’язано з властивостями металів. М. М. Бекетов розташував метали відповідно до їх активності в ряд від найсильніших до найслабших. Цей ряд так і називається — ряд активності металів. (Розглядаємо таблицю, знаходимо ряд активності металів у підручнику.) Водень серед металівперебуває не випадково. Він розділяє метали на активні, які витісняютьводень із розчинів кислот, і ті, що не взаємодіють із розчинами кислот і водень не витісняють. Zn + 2HCl→ZnCl2 +H2
Mg + 2HCl→MgCl2 +H2
Укажіть тип реакції. (Реакція заміщення)
Увага! Нітратна кислота по-особливому реагує з металами. Водень не витісняється жодним із металів, наприклад: Zn + 4HNO3→Zn(NO3)2+ 2H2O+ 2NO2 Запишемо рівняння хімічної реакції: NaOH+HCl = NaCl +H2O - Чому знебарвлюється розчин? (Середовище стало нейтральним) Укажіть тип реакції. (Реакція обміну) Така реакція між розчинами кислот і основ називається реакцією нейтралізації. Поясніть, чому. Кислоти можуть витісняти більш слабкі кислоти з їхніх солей. Здійснимо реакцію, яку вам доводилося спостерігати багато разів, коли мама гасила оцтом соду. Наливаємо в пробірку розчин натрій карбонату й додаємо кілька крапель хлоридної кислоти. З’являються бульбашки газу — ознака протікання хімічної реакції. Запишемо рівняння: Na2CO3 + 2HCl→2NaCl + H2CO3
H2CO3→H2O +CO2↑
Насиплемо в пробірку кальцій оксид, додамо розчин хлоридної кислоти. Що спостерігаємо? (Оксид розчинився) CaO + 2HCl→CaCl2+H2O
Укажіть тип реакції. Це реакція обміну — дві складні речовини обмінюються своїми складовими. IV. Закріплення вивченого матеріалу
Підіб’ємо підсумки сьогоднішнього уроку. Візьміть таблицю1, яку ми почали заповнювати на початку уроку. - В які ще клітинки ми можемо поставити знак «плюс»?
Вклейте таблицю в зошит, ми доповнимо її на наступному уроці. Вивчити §15, письмово вправа 3, ст. 77; повт. §9.
Творче завдання. Скласти правила роботи з кислотами. |