Навигатор сайта (путь к странице)
Меню
Погода
Статистика
Прикметник. Загальне поняття про прикметник (питання, значення, роль у реченні) |
Вівторок, 03 лютого 2015, 19:51 | |||||
Тема: Прикметник. Загальне поняття про прикметник (питання, значення, роль у реченні).
Мета:
· розширити та поглибити знання учнів про прикметник, розкрити його значення та роль у мовленні; · вчити визначати прикметник за питаннями; · вправлятися у поточному доборі прикметників; · розвивати зв’язне мовлення, уміння працювати самостійно; · виховувати повагу до думки іншого, любов до рідної мови. Обладнання: картки із завданнями для групової роботи, гілочка росту. Форма організації уроків з даної теми: групова (групи сформовані учителем) Хід уроку І Організація класу 1. Вступне слово вчителя: Весела пісенька дзвіночка Покликала нас на урок. Я бачу ваші милі личка І очі з безліччю думок. Ми помандруєм в світ науки. Що гордо мовою зовуть… Та лиш кмітливість і увагу З собою взяти не забудь. 2. Складання девізу уроку з “розсипаних слів”: Навчати, Добре, знати, хто, хоче, все, того. (Добре того навчати, хто хоче все знати). - Хто з вас хоче багато знати? - Я рада, що знайшла багато однодумців. ІІ. Повторення вивченого матеріалу. 1. Каліграфічна хвилинка. На во_кій з_млі л_жить м’який килим з торішньої хвої. Завдання: виправити помилки у з’єднаннях букв, вставити пропущені букви. 2. Повторення граматичних категорій іменника. - Знайдіть іменники (на землі, килим хвої) - Продемонструйте свої знання про іменник, а я вам допоможу. Стратегія “Кубування” Аналіз граней: - частина мови (іменник); - що означає (назву предметів); - питання (хто? що?); - члени речення (головний, другорядний); - число (однина, множина); - рід (чоловічий, жіночий, середній). ІІІ. Актуалізація опорних знань. 1. Читання учителем 2-х текстів. (звучить повільна мелодія)
- Заплющте очі, покладіть голови на парти і спробуйте у своїй уяві намалювати картини. - Яку з картин ви уявили у чорно-білому зображенні, а яку – у кольоровому? - Які слова допомогли “розфарбувати” картину? (Дальніми, глибокими, синіми, високими, дрімучі, блискучі, білявеньких). 2. Стратегія “Мозковий штурм”. У центрі дошки написано слово “Прикметник”: Учитель: - Що спільного у цих словах? Учні: - Питання, означають ознаку, уточнюють мовлення. - Отже, ви здогадались, що тема уроку – “Прикметник” Тема ця хоч не проста, та для нас цікава, Будуть в ній нові слова, буде і забава. І в скарбничку мовну цю, поки вивчим тему, Мовних скарбів пребагато ми з вами зберемо. Будуть в ній знання й уміння, правила й завдання, І пісні,й загадки ваші, і оповідання. ІV. Мотивація навчальної діяльності. - Сьогодні на уроці ми поширюємо свої знання про прикметник, його значення у мові та роль у реченні. А те, як зростатимуть ваші знання, ви покажете на гілочці росту. V. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу. 1. Дослідження значення прикметників у мовленні. Робота в групах - Прочитайте загадки. Відгадайте і знайдіть слова, що допомогли їх відгадати. І група Очі в неї вузеньку, Ніжки в неї темненькі Рудий кожушок, А думки хитренькі. (Лисичка) Сірий, зубастий звір По полю гуляє, Ягнят шукає. (Вовк) ІІ група Гостроносий і малий, Сірий, тихий і незлий. Вдень ховається. Вночі йде шукать собі харчі. Весь із тонких голочок. Як він зветься? (Їжачок) Маленьке, сіреньке, А хвостик, як шило. (Мишка) ІІІ група Довгі вуха, куций хвіст, Невеличкий сам на зріст. (Заєць) Довгий хвіст, короткі вуха. А яка вона стрибуха! По деревах стриб та стриб – Ви догнать її могли б? Працьовита, наче бджілка, І дбайлива дуже … (Білка) (Групи презентують відповіді). - Робимо висновок про значення прикметників у мовленні. (уточнюють, прикрашають). Учні роблять запис у “Гілочці росту”. 2. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА 3. Усвідомлення ролі прикметників у реченні. Робота в групах. Завдання: Запишіть речення. Підкресліть прикметник. Скоротіть речення до двох слів, але так, щоб обов’язково зберігся його зміст. - Взимку дмуть холодні вітри. (Дмуть вітри) - Вишитий рушник Оленка подарувала своїй сестрі. (Оленка подарувала) - Дерева вкрилися сріблястим інеєм. (Дерева вкрились) - Мохнаті гілки нависають над стежкою. (Гілки нависають) - Світить тепле весняне сонечко. (Світить сонечко) Висновок: прикметник є другорядним членом речення. Учні роблять запис у “Гілочці росту”. 4. Робота з підручником. - З’ясуємо на які питання відповідають прикметники. (Впр. 82). - (Учитель читає вірш. Учні – хором називають питання прикметників.) Учні роблять запис у “Гілочці росту”. VІ. Узагальнення і систематизація знань. Самостійна робота. – Впр. 83. VІІ. Підсумок уроку. 1. Аналіз запису на дошці. Стратегія “Кубування” Аналіз граней: - частина мови (прикметник); - що означає (ознаку предметів); - питання (який? яка? яке? які? ); - члени речення ( другорядний); - роль у мовленні (уточнює і прикрашає мовлення) 2. Гра “Мікрофон” - Продовж: “Сьогоднішній урок навчив мене …” VІІІ. Домашнє завдання. Оберіть завдання, оцінивши свої сили: 1. Впр. 85. Списати текст і підкреслити прикметники. 2. Впр. 84. Списати текст, вставляючи прикметники. ІХ. Оцінювання. |