Навигатор сайта (путь к странице)

Головна Халаїм Г.В. Вступ до розділу «Світ у мені, і в світі я» та теми «Людина починається з добра». В. О. Сухомлинський «Усмішка»

Корисні посилання

Погода

Кнопка сайта

Олександрівська філія КЗ Олександрівське НВО №1

Статистика


Вступ до розділу «Світ у мені, і в світі я» та теми «Людина починається з добра». В. О. Сухомлинський «Усмішка» PDF Друк e-mail
Вівторок, 17 лютого 2015, 20:21
 Тема. Вступ до розділу «Світ у мені, і в світі я» та теми «Людина починається з добра». В. О. Сухомлинський «Усмішка»
Мета: актуалізувати й розширити знання дітей про життя і творчість видатного педагога і письменника; розвивати вміння аналізу­вати і структурувати текст (знаходити описи, міркування, зачин, основну частину, кінцівку); удосконалювати вміння виділяти і по­яснювати зв’язок між причиною та наслідком, творчо переказува­ти; збагатити словник образними висловами; виховувати любов і по­вагу до інших людей.

Обладнання: таблиця із записом прислів’їв; портрет В. О. Сухомлинського; презентація; підручник «Читання» (авт. О. Я. Савченко).

                                                                Хід уроку  

1. Повідомлення теми та мети уроку

 Скринька гарного настрою:

Давайте усмішки всім  дарувати:

І друзям, і вчительці, і мамі, і татові.

Хай радість злітає у небо, як птах.

І      добрі слова у всіх на устах.

Усміхніться друзям. Подаруйте усмішку мені. Дякую! Тихень­ко сідайте. Пролунав дзвінок, починаємо урок.

1) Розповідь учителя.

  - Сьогодні ми розпочинаємо вивчати останній розділ «Читанки». Прочитайте його назву. («Світ у мені, і в світі я»)

  Як ви розумієте ці слова. (Кожна людинаце маленький світ. Він цікавий, загадковий, захопливий. Адже кожна,людина має свої здібності, чесноти, захоплення, професію. Ми живемо серед людей, спілкуємося, живемо разом, тобто пізнаємо світ інших людей.Розповідаємо їм про своє бачення подій. Водночас людина живе у світі, серед природи та інших людей.)

   Що, на вашу думку, є найцікавішим у світі? (Цікавого є багато в природі, але найцікавішою є сама людиниїї мрії, вчинки, погляди, почуття.)

  Що чекає на вас у цьому розділі? Перегляньмо зміст читанки. Прочитайте мовчки, які саме твори ми будемо читати.

Хто з авторів вам відомий?

  Чим оповідання відрізняється від вірша?

2)  Гра «Закінчіть речення».

  Наше життя — це захопливий світ, адже...

  Немає нічого цікавішого, ніж сама людина, тому що...

  Добра людина — це та, яка...

3)  Інтерактивна технологія «Акваріум». Відновлення вірша.

Діти стають біля дошки й обговорюють, як правильно розставити ряд­ки вірша.          

3 Хай оживає істина стара:

2 Та нагород за це  не вимагай.

1 Живи, добро звершай,

4 Людина починається з добра.

  Як ви розумієте останній рядок вірша?

4)  Робота з підручником (с. 125).                                 ‘

  Що зображено на малюнку?

Де діти здобувають свої знання?

Скільки тем є складовими розділу?

Назва якого розділу вам відома?

Як називається перша тема розділу?

   Чого хочуть навчити нас автори творів, уміщених у цьому розділі?

   Як ви розумієте вислів «Добре ім’я — найбільше багатство.”

   Які твори про добре ставлення дорослих і дітей до інших лю­дей чи тварин ви уже читали? Хто їх автори? (А. Костецький «Буває все...». «Краще з друзямиразом!»; М. Чумарна «Казка про друга»;  М.Слабошпицький «Чудасія на балконі»; Г. Тютюнник «Ласочка»)

 

Осмислення

1)Актуалізація опорних знань.

- Автор оповідання, над яким сьогодні працюватимемо, вам добре відомий. Його твори ми читаємо із захопленням. Вони корот­кі за змістом, але повчальні.

2)Розповідь про дитинство за опорними словами.

1918 рік, батько, мати, четверо дітей, скринька, іграшки, малю­вання; навчання в школі, війна, директор школи.

 

3)Математичний диктант.

-Як ці числа пов’язані із життям В. Сухомлинського?

1933 —

2008 —

1500 —

35 — 

17—  .

(Навпроти кожного числа учні записують своє пояснення.)

4)Робота зі словником. Передбачення за назвою твору.

-Що означає слово усмішка? Звернімося до тлумачного слов­ника, розділ «Іменники» і прочитаймо тлумачення цього слова. Про що може йтися у творі із такою назвою? (Міркування учнів.)

3.Робота над оповіданням «Усмішка»

1)Комбіноване читання оповідання вчителем та сильними учнями вголос (с. 126), далі — мовчки.

-Назвіть дійових осіб, підготуйтеся до тестування.

2)Диктант «Так чи ні?». Бліцтест.

1. 3 хати вийшла дівчинка. (+)

2. Вона зустрілась з мамою. (-)

3.Назустріч дівчинці йшов дід. (+)

4.В його очах була радість. (-)

5.Дівчинка несла назустріч дідові усмішку. (+)

6.Потім вона зустрілась з бабусею. (+)

7.В очах бабусі була злість. (-)

3)Словникова робота.

Іде                             страх

Ціпок                        похмурі

повагом                     тремтіла

шкандибає                 запитливо

почимчикувала         насторожилася

 

-Прочитайте слова першого стовпчика на одному видиху.

 

  Які слова, що на дошці, є синонімами? (Іде, шкандибає, кро­кує, дибає, тупає)

Прочитайте речення зі словами дибає і почимчикувала.

  Прочитайте 2-й стовпчик, передаючи інтонацією настрій кож­ного слова.    

4)Повторне читання тексту учнями естафетою.

— Знайдіть зачин, основну частину, кінцівку.

5)Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

Коли відбувалися описані у творі події?

  Прочитайте опис травневого ранку. Чому автор обрав саме та­кі слова і вислови?

  Що з цього опису можна почути, а що — побачити? (Почу­ти — пісню-жайворонка, гудіння бджіл. Побачити — кульбабки, небо, луг, жайворонка, бджілок.)

Який настрій створює у вас цей пейзаж?

Які почуття автор хотів Передати через цей опис?

Якою була дівчинка?

Прочитайте, як автор описав її.

Які слова допомагають уявити дівчинку? (Маленька, блакит­ні, білява.)

Чи подобається авторові ця дівчинка?

     --- Які слова із тексту це підтверджують?

Що так потішило дівчинку?

Яке бажання її охопило?

Кого вона зустріла спочатку?

Прочитайте про вигляд дідуся.

Про що свідчить такий зовнішній вигляд людини?

На що сподівалася дівчинка?

Чи справдились її сподівання?

  Як змінився настрій дівчинки після зустрічі з дідусем? Про­читайте і поміркуйте.

      Знайдіть і прочитайте, який вислів автор використовує в опов­іданні, щоб переконати нас, що усмішка здатна змінити увесь світ.

       Яка головна думка оповідання? (В оповіданні автор учить нас ставитися до всіх з любов’ю, дарувати людям усмішку.

Чи погоджуєтеся ви з автором твору?

 Фізкультхвилинка

       Заплющте очі, уявіть луки, цвітуть кульбабки, гудуть джмелі, співає жайворонок, пахнуть трава і квіти. Вам легко на душі, радість переповнює ваше серце, усміхніться.

 Уявіть, що ви зустріли дівчинку, подаруйте їй свою посмішку. Намалюйте посмішку своїм носиком.

Ро'зплющте очі, подаруйте посмішку своєму сусідові.

6) Робота в парі.

а) Знайти порівняння.

  Заясніли кульбабки, мов...

  Пісня жайворонка, мов...                                   

  Волосся біле, мов...                       .

б)     Дібрати образні вислови до поданих слів.

Струни —                                    .

небо —

метелик—

     плями —

    7)Робота в групах.

1-ша група. Складіть віршенкан до слова усмішка.

Усмішка

Весела, щаслива.

Долає, надихає, дарує.

Допомагає бути добрим.                                                      

Сонечко.

2-га група. Пофантазуйте, що сталося б, якби зникла назавжди усмішка?  

3-тя група. Опишіть зустріч дівчинки і бабусі за малюнком.

  8) Підсумкова бесіда.

   Прочитайте виділені слова. Які з них виражають головну думку?

Як описано зміни настрою дівчинки?

  Весела усмішка свідчить про душевну доброту. Вона допомагає жити, вчитися долати труднощі.         

4.Консолідація

1) Уявна прес-конференція з автором.

Діти ставлять запитання учневі, який виступає у ролі В. Сухомлинського.

2) Релаксація.

  На уроці я:

дізнався...

     • зрозумів...

  найбільші труднощі я відчув...

5.Домашнє завдання

1 група:Навчитися виразно читати;

2 група:Написати відгук авторові;

3 група:Намалю­вати малюнок і стисло переказувати оповідання.

 



Створено за підтримки Щура В.О.
© 2017 - 2019