Інтегрований урок "Кухонна сіль" Друк
П'ятниця, 20 березня 2015, 15:00

Тема: «Кухонна сіль – каталізатор суспільного життя»

Мета:

-       узагальнити знання про кухонну сіль, її значення в природі та для життя людини, дослідити вплив кухонної солі на розвиток суспільства; окреслити географію її поширення на Україні, познайомитися з відображеннями знань про цю речовину в етнографічних матеріалах;

-       розвивати уміння і навички, творчо застосовуючи набуті знання про кухонну сіль в практичній діяльності; вдосконалювати навички роботи в групах, з додатковими джерелами інформації; формувати компетенції самостійного пошуку нових знань, їх самоаналізу та інтеграції;

-       сприяти формуванню в учнів уявлення про кухонну сіль, як один із найважливіших елементів людського життя; виховувати інтерес до вивчення суспільно-природничих наук.

Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.

 

Вид уроку:  дослідження.

 

Форма проведення: інтегрований урок з хімії, біології, історії, етнографії.

 

Методи: проектна діяльність, самостійна робота, дискусія, робота в малих                  групах, хімічний експеримент.

 

Обладнання: роздатковий матеріал, презентаційні проекти, колекція мінералів, вироби з солоного тіста, штатив з пробірками, реактиви (розчини натрій хлориду та арґентум(І) нітрату), географічні карти корисних копалин України.

 

Хід уроку

І. Організаційний етап. Створення робочого настрою.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні урок особливий, бо ви маєте продемонструвати свої знання з суспільно-природничих наук. Ви об’єдналися в групи за напрямками дослідження, отримали випереджувальні завдання,  підготували їх самостійно, використовуючи різноманітні джерела знань і готові поділитися результатами своїх досліджень.

ІІІ. Оголошення теми та очікуваних результатів.

Тема нашого уроку: «Кухонна сіль – каталізатор суспільного життя».

У кожного з вас є аркуш з темою та завданнями до уроку. Зачитайте очікувані результати та проблемне запитання.

«Сіль дорожча за золото – без золота життя можливе, а без солі – ні»

Кассіодор Флавій Магн Аврелій.

ІV. Надання необхідної інформації.

Вчитель хімії: - Давайте з’ясуємо визначення хімічного терміну, який присутній у назві теми нашого уроку: «Каталізатор» - це… (речовина, яка прискорює хімічну реакцію, але сама при цьому не витрачається)

-       Як же вливає сіль на життя суспільства?

-       Чи знаєте ви, що кухонна сіль – одна з найдавніших речовин?

-       Коли і як вона стала відома людям?

-       Чому одні її називали «божественною», а інші – «вбивцею»?

Про це та інше, ви дізнаєтеся на сьогоднішньому уроці. В ході уроку ви будете виконувати завдання , здійснювати самооцінку. Тож будьте уважні! Заслуховувати роботу груп ми будемо в такому порядку: 1) «хіміки»; 2) «біологи»; 3) «історики»; 4) «етнографи». (Час виступу 5-6хв.)

V. Презентація підготовленого матеріалу групами.

1. – Надаємо слово «хімікам».

- Виконайте 1 завдання. Проведіть якісну реакцію на хлорид-іони за виданими реактивами. Запишіть рівняння хімічної реакції, зробіть висновок.

(1. Інструктаж з ТБ. 2.Проведеннядосліду та запис результатів)

- Виконайте 2 завдання. Користуючись картою, випишіть найбільші родовища солі, що знаходяться на Україні.

Перевірка роботи учнів.

2. – Надаємо слово «біологам».

-  Виконайте завдання 3. Скомпонуйте бутерброд з поданого переліку продуктів, враховуючи, що основними компонентами його є хліб і масло. Визначте вміст солі у бутерброді.

Перевірка роботи учнів.

Вчитель історії:

3. – Надаємо слово «історикам».

-  Виконайте завдання 4. Знайдіть помилку в реченні. Правильний варіант запишіть нижче. Соляний шлях – це торговий шлях, що починався від узбережжя Балтійського моря, і проходив по річці Дніпро, далі по Чорному морю до Константинополя.

Перевірка роботи учнів.

4. – Надаємо слово «етнографам».

- Виконайте завдання 5. Поясніть значення фразеологічних зворотів:

З’їсти разом пуд солі; насипати на рану солі.

Перевірка роботи учнів.

Ми закінчили з вами спілкування з теми: «Кухонна сіль – каталізатор суспільного життя». Ви отримали більше інформації з теми. То ж чи розділяєте ви думку К.Ф.М. Аврелія, що «Сіль дорожча за золото – без золота життя можливе, а без солі – ні». (Учні висловлюють свої думки)

 

VІ. Рефлексія.

Вчитель хімії:

-       Чи сподобалося вам   на сьогоднішньому уроці? Чому?

-       Чи активними були ваші групи?

-       Розповідь якої групи найбільше вам сподобалась?

-       Здійсніть самооцінку своєї роботи за завданнями.

-       Керівники, визначте активніших членів своєї групи.

VІІ. Домашнє завдання.

 

Записати якнайбільше аргументів на підтвердження чи спростування точки зору, що життя без солі неможливе.