Змінювання прикметників за числами у сполученні з іменниками Друк
П'ятниця, 23 січня 2015, 19:46
Тема: Змінювання прикметників за числами у сполученні з іменниками.
Мета:

·        вчити учнів змінювати  прикметники за числами;

·        розпізнавати число прикметників за закінченням;

·        удосконалювати вміння ставити питання від іменника до прикметника;

·        розвивати вміння робити висновки й узагальнення;

·        виховувати любов та дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: ілюстрації із зображенням птахів, роздавальний матеріал.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

             Всі почули ви дзвінок –

                   Він покликав на урок.

                   Кожен з вас приготувався,

                   На перерві постарався.

                   Тож і ми часу не гаймо,

                   Наш урок розпочинаймо.

ІІ. Актуалізація знань про птахів.

1.     Сьогодні до нас завітали цікаві тварини.

Гра “Дешифрувальник”

На уроці “Я і Україна” ми звами вивчали птахів. Якими прикметниками можемо назвати групи, на які діляться птахи? (Дикі, свійські, перелітні, зимуючі).

2.     Каліграфічна хвилинка.

Со    сл    св    сол

Завдання: вставити прикметники, відгадати загадку.

                   Сам вечірньої години

                   Заховавсь за кущ калини

                   Та на дуду голосну

                   Грає пісню чарівну.

                                                        (Соловей)

-         Соловей – символ України, тому і українську мову називають солов’їною.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1.     Стратегія “Кубування”.

Відповіді на питання граней:

- частина мови         (прикметник);

 - що означає             (ознаку предметів);

 - питання                   (який? яка? яке? які? );

 - члени речення        ( другорядний);

 - роль у мовленні     (уточнює і прикрашає мовлення)

2. Робота над питаннями пиркметника:

                            мова (солов’їна)

                            спів (солов’їний)

Соловей

                             пташеня (солов’їне)

                             пісні (солов’їні)

-         До якого числа належать іменники?

-         Від чого залежить число прикметника? (від числа іменника).

-         Сьогодні урок присвятимо числу прикметника.

ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.

1.     Робота у групах.

(Кожна група одержує вірш про птаха. Учні записують його і самостійно визначають число іменника та узгодженого з ним прикметника. По завершенні роботи в групах проводиться взаємоперевірк.)

І. Група:                     Лелека

                                   Красивий довгоногий птах. Їсть ящірок, мишей, комах.

                                   З людьми лелеки – давні друзі,

                                   І люди люблять чорногузів.

ІІ. Група                     Чапля сіра

                                   Сіра чапля мілководдям ходить скрізь,

                                   Рибу ловить, жабок-пуголовків їсть.

                                   Довгим дзьобом ловить їх з води.

                                   Той втікайте, рибки, далі від біди.

ІІІ. Група                   Сокіл

                                   Сокіл – пташка перелітна,

                                   Сірувата , перелітна.

                                   Жаль небагато цих птахів,

                                   Бо сокіл їсть і ховрахів

(Доповідачі звітують про виконання роботи)

2.     Фізкультхвилинка

V. Систематизація і узагальнення знань.

1.     Робота з підручником.

(Учням пропонується різнорівнева самостійна робота за підручником).

І рівень. Виписати сполучення іменника з прикметником, ставлячи питання до прикметника. Позначити закінчення прикметників. Впр 101..

ІІ рівень. Редагування тексту. Впр. 104.

ІІІ рівень. Добір влучних прикметників за змістом. Впр. 106.

2.     Вивчення правила (С.44)

3.     Розвиток зв’язного мовлення (За Впр. 102)

а) розгляд малюнка у підручнику та ілюстрації “Рання весна”;

б) запис під диктовку тексту-опису;

в) співставлення відповідних ілюстрацій і тексту впр. 102;

г) відшукання слів, вжитих у переносному значенні, пояснення їх значення.

VІ. Підсумок уроку: 

-         У якому числі може стояти прикметник?

-         Яка особливість прикметників у множині? (мають закінчення – і )

Оцінювання

 VІІ. Домашнє завдання:

І. рівень: Впр. 105. Виписати сполучення іменників з прикметниками.

ІІ. Рівень: Впр.102. (3): Записати спостереження за змінами в природі біля  свого дому.

nt-si/�00H� �%�r:green;mso-ansi-language:UK'>ІІІ домашнє завдання.

 

Намалювати ілюстрації до свого твору