Зв’язок прикметників з іменниками Друк
Вівторок, 27 січня 2015, 19:48
 Тема: Зв’язок прикметників з іменниками.

Мета:

  • формувати уміння встановлювати зв’язок між словами  в реченні;                                     
  • вправляти у доборі прикметників до іменників;
  • розширювати уявлення про пряме і переносне значення   слів;
  • вдосконалювати вміння розрізняти прикметники серед інших частин мови;
  • розвивати зв’язне мовлення, увагу, спостереження.

Обладнання: гілочка росту.

                                    Хід уроку

І.Організаційний момент.

      Складання девізу:

-розгадай зашифровку і прочитай девіз уроку:

все        -ний            -щий          і          на           Грамот-                

тяму-               видю-              -щий

 

(Грамотний – видющий і на все тямущий.)

ІІ.Повторення вивченого.

    1.Перевірка домашнього завдання.

    2.Індивідуальне опитування(картки)

         а)списування речення, встановлюючи прикметники;

 б)визначити головні члени речення.

    3.Каліграфічна хвилинка.

                   Урок продовжимо без зупинки

                         з каліграфічної хвилинки.

*В теплий вирій путь далека пролягла у сизій млі!

   -Визначити головні члени речення. Яку роль виконує прикметник у реченні?

(Путь пролягла-другорядний член)

     4.Повторення про прикметник.“Кубування”

                     Прикметник! Він узяв собі на плечі

                      Велике діло-визначати речі.

                      Прикметник - це частина мови,

                      Без неї нам не обійтись.

                      То вслухайтесь у слово пречудове,

                       Йому, як другові, всміхнись.

 

 

 

 

 

1)Аналіз граней:

            -Питання

            -Значення

            -Роль у реченні

 2)Складання сенкану:

   І рядок            Слово                         Весна

   ІІ рядок       2 прикметники          Чарівна,красна.

   ІІІ рядок      порівняння                    Гарна,як дівчина.

   IV рядок      речення                         Сонну землю розбудила.

   V рядок       асоціація                        Розквітаюча квітка.

 

ІІІ.Активізація знань. Робота в групах.

         1.Встановити прикметники:

                  …словечко коле сердечко.

                  Від …слова і лід розмерзає.

                  …слово краще проковтнути, ніж сказати

                  Кінь …ходою, а людина знаннями.

Висновок: прикметники уточнюють мовлення.

       2.Розпізнай назву:

              -Добра, ніжна, лагідна…  (мама)

              -Білокора, зелена, кучерява…  (береза)

              -Руда, хитра, пухнаста…  (лисиця)

              -Тепле, лагідне, блискуче…  (сонце)

              -Сірий, полохливий, довговухий…  (заєць)

Висновок: прикметники прикрашають мовлення.

 

 IV.Мотивація навчальної діяльності.

                     На сьогодннішньому уроці

                     Треба дружно працювати,

                     Щоб змогли на всі питання

                     Правильні відповіді дати.                   

        Фронтальна робота. Редагування тексту.

Завдання:знайди помилку:Біл (а) цвіт на калині,

                                              Біл (ий) стежка в долині,

                                              Білі хмари на небі,

                                               Біл (ий) личко у тебе.

Висновок: Щоб іменник уточнити,

                  Треба з прикметником його подружити.

 

VI.Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.

    - Прикметник-боягуз, виходить на прогулянку лише з іменником.

    - Як ви думаєте, чому прикметник ми вивчаємо відразу після іменника?

   (Прикметник означає ознаку предмета, а предмет виражено іменником.)

 

1.Доберіть слова-ознаки.Впр.87.

2.Самостійно опрацювати завдання підручника.Впр.90.

 

VII.Підсумок уроку.

          -Прикметник-життєдайна сила нашої мови.

 

 Ось вірш,складений лише з прикметників:

                         Ніжна, мила, світанкова,

                         Ясна, чиста, колискова,

                         Мелодійна, дзвінкотюча,

                         Дивна, радісна, співуча,

                         Лагідна, жива, казкова,

                         Красна, чарівна, шовкова,

                         Найдорожча, добра, власна,

                         Мудра, сонячна, прекрасна,

                         Солов’їна, барвінкова,

                          Українська мова.

VIII.Домашнє завдання.       І рівень          Впр.91(1,2 завдання)

                                                                  ІІ рівень      Впр.91(1,3 завдання)

IX.Оцінювання учнів.

ft:36�;eH� �%�:-18.0pt;mso-list:l1 level1 lfo3; tab-stops:list 36.0pt'>-         Яка особливість прикметників у множині? (мають закінчення – і )

 

Оцінювання

 VІІ. Домашнє завдання:

І. рівень: Впр. 105. Виписати сполучення іменників з прикметниками.

ІІ. Рівень: Впр.102. (3): Записати спостереження за змінами в природі біля  свого дому.